Húsz láda szőlő ledarálása a kézi hajtányos zúzó-bogyózóval nem hosszú idő, de ez az apró szemű szőlő rendesen kapaszkodott a kacsba, ezért majd meg szakadtunk néha a tekerésben. Két láda után cseréltünk, hogy mindenki egyformán legyen kigyúrva.
A bogyózás utáni eredménnyel nem voltam teljesen elégedett. Nagyon egyben maradt a bogyóhús. Ezért még egyszer átküldtük az anyagot a zúzón.
Ezek után következett az érzékszervi vizsgálat, finom volt a must. 18 fokos kellően savas.
Levödröztük a matériát a pincében neki kialakított helyre, ami két 220 literes hordóból állt.
Ezekben maradt 40 cm hely, ez elég lesz a forráshoz. A cefrét műanyaghálóval és deszkával leszorítottam, és a hordó oldalához kötözött léccel az egészet lenyomtam. Ennek az értelme az, hogy a héjon áztatás során kiáznak a héj alatt található tasakocskákból a tanninok és a színanyagok, de az erjedéskor keletkező széndioxid kinyomná a bogyóhéjat a folyadékból, az beecetesedne és elrontaná az egészet.
3 megjegyzés:
És ez a mini szivattyú helyettesítia rendszeres csömöszölést (vagy keletebbre csumiszkolást)?
Nagyon finom volt a must, még ha gyanusan nézett is ki a pohárban.
Na majd most szombaton a kései szüretkor!
HI'
Zozó
A csömöszölés lényege, hogy az összeállt és az erjedés következtében a borból kiemelkedő törkölykalapot összetörje és a borba vissza nyomja. Így jobb a színkinyerés és nem ecetesedik be a törköly. Nálam a törköly le van nyomva folyadékszint alá ezért nem ecetesedhet és a szivattyú rásegít a színkioldásban. Nem a legtökéletesebb megoldás, de momentán nem telik többre, időm meg nincs, minden nap háromszor lemenni átmozgatni a cuccost.
Megjegyzés küldése